U hladu vjekovne šume, na lokalitetu Goršić polje ili Kučarin, u zaseoku Vranci sela Hrančići, udaljenog nekih 15 kilometara zračne linije zapadno od Goražda, smjestila se jedna od najvećih nekropola stećaka. Danas ih ovdje ima 325 iako ih je ranije vjerovatno bilo znatno više. Ovo je najbolji pokazatelj toga u kojoj mjeri i koliko brzo naše srednjovjekovno blago nestaje. Nekropolu je presjekao lokalni put. Podijelio je stećke na dvije grupe, veću, s oko 300, i manju, koja broji oko 30 spomenika. Na ovaj način zasigurno je uništen dio stećaka i grobova koji su se nalazili ispod njih. Veliki broj stećaka poprilično je utonuo u zemlju, a dijelu prijeti da sklizne i završi ispod puta, daleko od nekropole. Broj stećaka govori da se u okolini nekropole nalazilo jedno veće i značajnije srednjovjekovno naselje.
Od 325 stećaka, većina ih je u obliku sanduka, ima dosta ploča, a tek je nekoliko sljemenjaka. Orijentirani su većinom po pravcu zapad – istok, a poredani su u relativno pravilne redove smještene na jednom prilično ravnom brežuljku. Ukrasi su evidentirani na četiri spomenika. Na jednom se na gornjoj plohi nalazi motiv ljiljana izrađen u visokom reljefu. Na zapadnoj čeonoj strani drugog sanduka izrađen je ljiljan u visokom reljefu. Treći ukrašeni spomenik je najzanimljiviji. Izrađen je u vidu sanduka kod kojeg se čitavom gornjom plohom proteže duboka kamenica oivičena tordiranom vrpcom, koja je očigledno korištena u određene kultne svrhe. Na zapadnoj čeonoj strani unutar plastično izvedenog kruga nalazi se križ s kružnim završecima, dok se na južnoj bočnoj strani nalazi motiv jelena. S istočne čeone strane se nalaze tri četverokrake zvijezde. Na četvrtom ukrašenom spomeniku nalazi se motiv srpa.
Na čeonoj strani jednog sljemenjaka nalazi se kraći natpis, jedini na ovoj nekropoli. Raspoređen je u 10 redova te u transliteraciji glasi:
† Se leži Njegoš (?) Vidojević, zemlja mu na Obrju. Počrljeno Mastanom (?).
Teško je reći ko je bio Njegoš Vidojević. Vjerovatno je riječ o istaknutijem i imućnijem pripadniku ove srednjovjekovne zajednice.
Nekropola Goršić polje je u velikoj mjeri zadržala svoju izvornost i autentičnost. Većim je dijelom ostala nedirnuta. Lokalni seljani su očigledno brinuli o njoj, što se može vidjeti i iz činjenice da su mještani bojili ornamente na spomenicima crvenom bojom. Zbog čega tačno, teško je reći. Naknadnog pokopavanja niti prekopavanja nekropole nije bilo. Najbliže staro muslimansko groblje udaljeno je nekoliko stotina metara od nekropole. Lokacija nekropole smještene u visokoj šumi, u svom prirodnom ambijentu, s predivnom panoramom koja se pruža svuda po okolini, predstavlja idealno mjesto za odmor. U tom miru mramorovi svojom tišinom itekako pričaju o stoljetnom životu i smrti srednjovjekovnog Goražda i okoline. Uvrštena je na listu svjetske baštine UNESCO-a.